Post by The Admin on May 7, 2024 7:33:02 GMT -6
OSSAA releases baseball state tournament brackets for Classes 6A-2A
www.oklahoman.com/story/sports/high-school/baseball/2024/05/06/oklahoma-high-school-baseball-2024-ossaa-class-6a-5a-4a-3a-2a-state-tournament-brackets/73580251007/
www.oklahoman.com/story/sports/high-school/baseball/2024/05/06/oklahoma-high-school-baseball-2024-ossaa-class-6a-5a-4a-3a-2a-state-tournament-brackets/73580251007/
The Oklahoma Secondary School Activities Association has released the brackets for the 2024 Class 6A-2A baseball state tournaments.
Quarterfinal and semifinal games will be played at various sites around the Oklahoma City metro area.
Championship games for Classes 6A, 5A and 4A will be played at Chickasaw Bricktown Ballpark while Classes 3A and 2A finals will be held at Shawnee High School.
Here is the full schedule:
Class 6A
Thursday's Games
At Norman North
Edmond Santa Fe vs. Sand Springs, 11 a.m.
Edmond Memorial vs. Owasso, 1:30 p.m.
Enid vs. Westmoore, 4 p.m.
Stillwater vs. Choctaw, 6:30 p.m.
Friday's Games
At Norman North
Edmond Santa Fe-Sand Springs winner vs. Edmond Memorial-Owasso winner, 11 a.m.
Enid-Westmoore winner vs. Stillwater-Choctaw winner, 1:30 p.m.
Saturday's Game
At Bricktown Ballpark
Semifinal winners, 5 p.m.
Class 5A
Thursday's Games
At Edmond Santa Fe
Carl Albert vs. Sapulpa, 11 a.m.
Elgin vs. Collinsville, 1:30 p.m.
Tahlequah vs. Noble, 4 p.m.
Coweta vs. Duncan, 6:30 p.m.
Friday's Games
At Edmond Santa Fe
Carl Albert-Sapulpa winner vs. Elgin-Collinsville winner, 11 a.m.
Tahlequah-Noble winner vs. Coweta-Duncan winner, 1:30 p.m.
Saturday's Game
At Bricktown Ballpark
Semifinal winners, 2 p.m.
Class 4A
Thursday's Games
At Noble
Tuttle vs. Cushing, 11 a.m.
Hilldale vs. Marlow, 1:30 p.m.
Elk City vs. Chickasha, 4 p.m.
Newcastle vs. Blanchard, 6:30 p.m.
Friday's Games
At Noble
Tuttle-Cushing winner vs. Hilldale-Marlow winner, 11 a.m.
Elk City-Chickasha winner vs. Newcastle-Blanchard winner, 1:30 p.m.
Saturday's Game
At Bricktown Ballpark
Semifinal winners, 11 a.m.
Class 3A
Thursday's Games
At Oklahoma Christian Univ. (Edmond)
Salina vs. Community Christian, 11 a.m.
Perry vs. Heritage Hall, 1:30 p.m.
Washington vs. Silo, 4 p.m.
Mount St. Mary vs. Lone Grove, 6:30 p.m.
Friday's Games
At Oklahoma Christian Univ. (Edmond)
Salina-Community Christian winner vs. Perry-Heritage Hall winner, 11 a.m.
Washington-Silo winner vs. Mount St. Mary-Lone Grove winner, 1:30 p.m.
Saturday's Game
At Shawnee
Semifinal winners, 3 p.m.
Class 2A
Thursday's Games
At Shawnee
Oktaha vs. Central Sallisaw, 11 a.m.
Preston vs. Wister, 1:30 p.m.
Cashion vs. Latta, 4 p.m.
Panama vs. Dale, 6:30 p.m.
Friday's Games
At Shawnee
Oktaha-Central Sallisaw winner vs. Preston-Wister winner, 11 a.m.
Cashion-Latta winner vs. Panama-Dale winner, 1:30 p.m.
Saturday's Game
At Shawnee
Semifinal winners, Noon
Quarterfinal and semifinal games will be played at various sites around the Oklahoma City metro area.
Championship games for Classes 6A, 5A and 4A will be played at Chickasaw Bricktown Ballpark while Classes 3A and 2A finals will be held at Shawnee High School.
Here is the full schedule:
Class 6A
Thursday's Games
At Norman North
Edmond Santa Fe vs. Sand Springs, 11 a.m.
Edmond Memorial vs. Owasso, 1:30 p.m.
Enid vs. Westmoore, 4 p.m.
Stillwater vs. Choctaw, 6:30 p.m.
Friday's Games
At Norman North
Edmond Santa Fe-Sand Springs winner vs. Edmond Memorial-Owasso winner, 11 a.m.
Enid-Westmoore winner vs. Stillwater-Choctaw winner, 1:30 p.m.
Saturday's Game
At Bricktown Ballpark
Semifinal winners, 5 p.m.
Class 5A
Thursday's Games
At Edmond Santa Fe
Carl Albert vs. Sapulpa, 11 a.m.
Elgin vs. Collinsville, 1:30 p.m.
Tahlequah vs. Noble, 4 p.m.
Coweta vs. Duncan, 6:30 p.m.
Friday's Games
At Edmond Santa Fe
Carl Albert-Sapulpa winner vs. Elgin-Collinsville winner, 11 a.m.
Tahlequah-Noble winner vs. Coweta-Duncan winner, 1:30 p.m.
Saturday's Game
At Bricktown Ballpark
Semifinal winners, 2 p.m.
Class 4A
Thursday's Games
At Noble
Tuttle vs. Cushing, 11 a.m.
Hilldale vs. Marlow, 1:30 p.m.
Elk City vs. Chickasha, 4 p.m.
Newcastle vs. Blanchard, 6:30 p.m.
Friday's Games
At Noble
Tuttle-Cushing winner vs. Hilldale-Marlow winner, 11 a.m.
Elk City-Chickasha winner vs. Newcastle-Blanchard winner, 1:30 p.m.
Saturday's Game
At Bricktown Ballpark
Semifinal winners, 11 a.m.
Class 3A
Thursday's Games
At Oklahoma Christian Univ. (Edmond)
Salina vs. Community Christian, 11 a.m.
Perry vs. Heritage Hall, 1:30 p.m.
Washington vs. Silo, 4 p.m.
Mount St. Mary vs. Lone Grove, 6:30 p.m.
Friday's Games
At Oklahoma Christian Univ. (Edmond)
Salina-Community Christian winner vs. Perry-Heritage Hall winner, 11 a.m.
Washington-Silo winner vs. Mount St. Mary-Lone Grove winner, 1:30 p.m.
Saturday's Game
At Shawnee
Semifinal winners, 3 p.m.
Class 2A
Thursday's Games
At Shawnee
Oktaha vs. Central Sallisaw, 11 a.m.
Preston vs. Wister, 1:30 p.m.
Cashion vs. Latta, 4 p.m.
Panama vs. Dale, 6:30 p.m.
Friday's Games
At Shawnee
Oktaha-Central Sallisaw winner vs. Preston-Wister winner, 11 a.m.
Cashion-Latta winner vs. Panama-Dale winner, 1:30 p.m.
Saturday's Game
At Shawnee
Semifinal winners, Noon